خطا
  • قالبی برای نمایش موجود نیست . لطفا با سرپرست سایت تماس بگیرید

UpstreamPackage.pngنظر به معرفی تیپ جدید قراردادهای نفتی کشور موسوم به IPC یا Iranian Petroleum Contract، فضای کسب و کار نفت و گاز در ایران با تحولات پیچیده ای روبرو خواهد بود. شاید بتوان برهه کنونی در صنعت نفت و گاز را با اوایل دهه هفتاد خورشیدی قیاس نمود که با معرفی قراردادهای بیع متقابل، شکل گیری شرکت های پیمانکاری EPC آغاز گردید و همچنان نیز ادبیات حاکم بر صنعت نفت و گاز کشور مبتنی بر روابط کارفرمایی پیمانکاری و محدود به فاز اجرای پروژه می باشد. طی دو دهه گذشته با تغییر رژیم های مالی صنعت نفت در نقاط مختلف دنیا، افزایش محبوبیت قراردادهای مشارکت در تولید و نوسانات غیر قابل پیش بینی بهای نفت خام، ریسک سرمایه گذاری در قراردادهای بیع متقابل افزایش یافته و شرکت های نفتی بین المللی تمایلی به حضور در توسعه میادین کشور در قالب بیع متقابل نداشتند.
در سال 1395 و با برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران، فصل نوینی در فضای نفت و گاز کشور گشوده شد. وزارت نفت با علم به عدم جذابیت قراردادهای بیع متقابل و EPCF برای سرمایه گذاران خارجی، نسبت به معرفی تیپ جدید قراردادهای نفتی اقدام نمود. با توجه به الزامات IPC هر شرکت خارجی ای برای عقد قرارداد با شرکت ملی نفت نیازمند یک شریک ایرانی می باشد و شریک ایرانی می بایست یک شرکت اکتشاف و تولید باشد. تا کنون با توجه به محدودیت های قانونی و ظرفیت های اجرایی، شرکت ملّی نفت ایران تنها سازمان ایرانی مجاز جهت فعالیت در کسب و کار اکتشاف و تولید شناخته می شد اما اینک راه برای سایر سازمان های دولتی و حتی بخش خصوصی جهت ورود به حوزه بالا دستی باز شده است و حوزه پر ریسک و در عین حال پر سود اکتشاف و تولید نفت، بزودی تحولی بنیادین را در ایران تجربه خواهد نمود.
موسسه توسعه و آموزش فصل با درک تحولات و الزامات پیشروی فضای کسب و کار صنعت نفت کشور و با بهره گیری از کارشناسان مجرب داخلی و مشاوران صاحب نام بین المللی، نسبت به ارایه خدمات آموزشی تخصصی و ویژه ای تحت عنوان بسته آموزشی  صنایع بالادستی نفت و گاز (Upstream Training Package) اقدام نموده است که ماژول های آموزشی شش گانه ذیل را در بر می گیرد.

سرفصل های ماژول های آموزشی:
سرفصل های آموزشی ماژول های این بسته آموزشی به شرح ذیل می باشند. لازم بذکر است افراد و سازمان های علاقمند می توانند نسبت به مشارکت در یک یا چند ماژول این بسته آموزشی به عنوان دوره (های) جداگانه مشارکت نمایند.

ماژول 1: برنامه ریزی پروژه های بالادستی (برنامه ریزی یکپارچه توسعه میدان)؛ مدّت: 20 ساعت، مدرس: مهندس امیر نادری
این ماژول آموزشی با هدف آموزش الزامات و گام های برنامه ریزی پروژه های اکتشاف و تولید (E&P) طراحی شده است. طی این ماژول آموزشی سفری جذاب از اعماق مخزن هیدروکربنی آغاز می گردد و در انتها با راه اندازی تاسیسات و آغاز تولید، پروژه خاتمه می یابد و محصول پروژه به تیم عملیات تحویل می گردد. در این دوره با معرفی سیستم مدیریت پروژه متداول میان شرکت های نفتی بزرگ همچون شل، شورون و پتروناس  از ابتدای مطالعات امکانسنجی و مرحله توسعه سناریوهای توسعه کار آغاز می گردد. سپس با تهیه و تفسیر داده های ژئولوژی و ژئوفیزیک وارد  فاز مطالعات مفهومی می شویم  که در انتهای این فاز با استفاده از مدلسازی مخزن، مطالعات اقتصادی و ارزیابی ریسک، سناریو توسعه انتخاب می گردد. در ادامه چگونگی برنامه ریزی تعریف سناریو، مهندسی FEED، اخذ مجوز ها و استراتژی قراردادها بررسی می گردد. در بخش پایانی نیز چگونگی مدیریت قراردادها جهت اجرا و راه اندازی پروژه ارائه می گردد.
مخاطبان این ماژول آموزشی شامل مدیران پروژه، مدیران برنامه ریزی پروژه، مدیران مطالعات مخزن، مدیران حفاری و مدیران مالی می باشند.
سرفصل های اصلی این برنامه آموزشی 20 ساعته به شرح ذیل می باشد:
    - چرخه حیات پروژه های بالادستی نفت و گاز
    - چارچوب مدیریت پروژه صنایع بالادستی
    - سازماندهی داده های اکتشافی
    - تیم سازی فازهای پیش توسعه
    - مطالعات امکانسنجی
    - توسعه سناریوهای توسعه
    - ارزیابی ریسک
    - ارزیابی های فنی اقتصادی
    - انتخاب سناریو توسعه
    - تعریف سناریو توسعه
    - استراتژی قراردادها
    - برآورد زمان و هزینه
    - نهایی سازی CAPEX
    - تحویل پروژه از تیم مهندسی مخزن به تیم توسعه
    - مدیریت اجرا پروژه
    - تحویل پروژه به تیم عملیات

ماژول 2: بنچمارکینگ پروژه های بالادستی؛ مدّت: 16 ساعت، مدرس: مهندس امیر نادری
این دوره با هدف آموزش ابزار کارآمد بنچمارکینگ در سازمان های E&P جهت ارتقا رقابت پذیری پروژه ها طراحی شده است. در این ماژول آموزشی خواهیم دید که چگونه شرکت های نفتی پیشرو، با استفاده از تحلیل های بنچمارکینگ به تصمیم سازی مدیران ارشد کمک می کنند. این دوره در اولین گام به ما خواهد آموخت که چگونه عملکرد پروژه خود را با سایر پروژه های مشابه در دنیا مقایسه کنیم و در پاسخ به این سوال که پروژه تا چه حد موفق بوده است؟ به صورت کمی و برمبنای شاخص های متداول صنعت به قضاوت در خصوص موفقیت پروژه می پردازیم.
دوره با مفاهیم بنچمارکینگ آغاز می گردد و با بررسی مدل های بنچمارکینگ پروژه ها E&P ادامه می باید . در بخش بعد چگونگی تعریف متریک ها و مدلسازی فازهای زمین شناسی و مهندسی مخزن ارائه می گردد و نهایتا چگونگی ارزیابی عملکرد پروژه به تفکیک تاسیسات و چاه ها مورد بحث قرار می گیرد.
مخاطبان این ماژول آموزشی شامل مدیران پروژه، مدیران برنامه ریزی پروژه، مدیران برنامه ریزی استراتژیک، مدیران توسعه بازار می باشند.
سرفصل های اصلی این برنامه آموزشی 16 ساعته به شرح ذیل می باشد:
    - بنچمارکینگ در صنایع بالادستی نفت و گاز
    - مدل بنچمارکینگ پروژه های بالادستی نفت و گاز
    - چرخه حیات پروژه های بالادستی نفت و گاز
    - چارچوب مدیریت پروژه صنایع بالادستی
    - تعریف اجزا FEL (Front End Loading)
    - جمع آوری داده پروژه
    - ارزیابی کیفیت داده
    - تحلیل آماری داده
    - تعریف متریک
    - نرمال سازی نتایج
    - رتبه بندی پروژه ها
    - تدقیق نتایج تحلیل کمی ریسک با استفاده از بنچمارکینگ
    - تصمیم سازی استراتژیک با استفاده از بنچمارکینگ

ماژول 3: مدیریت ریسک در پروژه های بالادستی؛ مدّت: 16 ساعت، مدرس: مهندس امیر نادری
ریسک از عناصر ذاتی پروژه های اکتشاف و تولید می باشد لذا به منظور بالابردن احتمال تحقق تعهدات پروژه، تحلیل و کنترل ریسک از الزامات حیاتی سیستم های مدیریت پروژه صنایع بالادستی می باشد. در این ماژول آموزشی خواهیم دید ارزیابی ریسک های هزینه و زمانبندی پروژه در چه مقاطعی از چرخه حیات پروژه صورت می گیرد. پس از آن به تخصیص احتمال به تعهدات پروژه می پردازیم بدین معنی که تحقق برنامه زمانبندی با چه احتمالی مبنای تعهدات قراردادی و عملیات می گردد. همچنین با مروری بر ریسک های متداول پروژه های اکتشاف و تولید در نقاط مختلف دنیا، بودجه تعهد آور پروژه را نیز تعیین می کنیم. طی این دوره جهت تحلیل کمی ریسک زمانبندی از نرم افزار Primavera Risk Analysis استفاده می کنیم و در انتها نگاهی گذرا بر چگونگی تحلیل کمی ریسک هزینه با استفاده از Crystal Ball  خواهیم داشت
 مخاطبان این ماژول آموزشی شامل مدیران پروژه، مدیران برنامه ریزی پروژه، مدیران کنترل هزینه، مدیران مالی ،مدیران مطالعات مخزن می باشند.
سرفصل های اصلی این برنامه آموزشی 16 ساعته به شرح ذیل می باشد:
    - چرخه حیات پروژه های بالادستی نفت و گاز
    - چارچوب مدیریت پروژه صنایع بالادستی
    - الگوی مدیریت ریسک پروژه های صنایع بالادستی
    - تهیه TOR مدیریت ریسک
    - اجرای RPA
    - استفاده از الگوی Generic Risk
    - بازنگری برنامه زمانبندی
    - بازنگری CAPEX  و AFE
    - اجرای تحلیل کمی ریسک QRA
    - مقایسه نتایج برنامه های قطعی و احتمالی با بنچمارک
    - به روز رسانی لیست ریسک ها و کنترل وضعیت ریسک های شناسایی شده

ماژول 4: مدیریت هزینه در پروژه های بالادستی؛ مدّت: 16 ساعت، مدرس: مهندس امیر نادری
در این ماژول آموزشی مدیریت هزینه در ساختار یک شرکت E&P ارائه می گردد. ابتدا چارچوب مدیریت پروژه صنایع بالادستی مرور می شود و با مشخص شدن مراکز هزینه در هر یک از فازهای چرخه حیات پروژه، تخمین هزینه آغاز می گردد. در این دوره خواهیم دید که در هر مقطع از پروژه دقت برآوردها متفاوت می باشد و با حرکت از فاز مطالعات مخزن به سمت فازهای اجرایی، برآوردها دقیقتر می شود.
در بخش کنترل هزینه با انواع بودجه بندی سازمانی و پروژه ای آشنا می شویم و تاثیر نوع قرارداد و الزامات قانونی کشور میزبان را در این خصوص بررسی می کنیم. در ادامه با تمرکز بر چند پروژه واقعی به تحلیل هزینه می پردازیم و در انتها با کمک روش های کمی به پیش بینی هزینه پروژه می رسیم.
 مخاطبان این ماژول آموزشی شامل مدیران پروژه، مدیران برنامه ریزی پروژه، مدیران کنترل هزینه، مدیران مالی ،مدیران مطالعات مخزن می باشند.
سرفصل های اصلی این برنامه آموزشی 16 ساعته به شرح ذیل می باشد:
    - Hydrocarbon Asset Life Cycle
    - Fiscal Term
    - Cost  Breakdown Structure
    - Forecast/ End Year Projection
    - Approved For Expenditure
    - CPB/WPB Approved Project Cost
    - VOWD Calculator
    - Forecast Phasing Tool
    - Cost Analysis
    - KPI

ماژول 5: پیاده سازی نظام مدیریت پروژه های بالادستی؛ مدّت: 16 ساعت، مدرس: مهندس امیر نادری
هدف از این ماژول آموزشی ارائه چارچوب کاربردی جهت طراحی یک سیستم مدیریت پروژه برای شرکت های E&P می باشد. این ماژول آموزشی سفری است با مدت 16 ساعت و توقف در ایستگاه های گوناگون. در گام نخست دسته بندی پروژه ها انجام می شود. سپس با تعیین چارچوب کلی سیستم مدیریت پروژه به مشخص نمودن نقاط تصمیم گیری بسته به نوع پروژه می پردازیم. در ایستگاه بعد خواهیم دید برای رسیدن به تصمیم مناسب در هر فاز چه فعالیت ها اجرا می شو و چه اقلام قابل تحویلی حاصل می گردد. در انتهای این ماژول آموزشی یک سیستم Phase-Gate جامع طراحی می شود که از مطالعات امکانسنجی تا تحویل پروژه به عملیات را در بر می گیرد.
مخاطبان این ماژول آموزشی شامل مدیران عامل، مدیران پروژه، مدیران برنامه ریزی پروژه، مدیران برنامه ریزی استراتژیک، مدیران منابع انسانی  می باشند.
سرفصل های اصلی این برنامه آموزشی 16 ساعته به شرح ذیل می باشد:
    - Project Management Standards
    - Project Management Framework
    - Feasibility Study
    - Scope Select
    - Scope Definition
    - Project Execution
    - Project Hand-over

ماژول 6: قراردادهای بین المللی پروژه های بالادستی (پروژه های اکتشاف و تولید)؛ مدّت: 16 ساعت، مدرس: دکتر عرفان لاجوردی
نفت و گاز به عنوان مهمترین صنعت کشور از حدود 110 سال پیش با عقد قرارداد امتیاز بهره برداری نفت دارسی رسماً پا به عرصه وجود گذاشت و در کمتر از یک دهه با کشف اوّلین چاه نفت خاورمیانه در مسجد سلیمان آغازگر تحولی جدید در نظام اقتصادی و سیاسی کشور و منطقه گردید. از آن زمان تا کنون قراردادهای متعددی با ذینفعان داخلی و خارجی، شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی عقد و اجرا گردیده است. نگاهی گذرا به چالش های خرد و کلان قراردادهای صنعت نفت و گاز کشور در طول یکصد سال گذشته حاکی از کاستی های نظام حقوقی حاکم بر این صنعت بوده و تحلیل و بررسی شاخص ترین این موارد مانند قراردادهای دارسی، 1933، گس-گلشاییان، کنسرسیوم و صدها قرارداد بزرگ و کوچک اکتشاف، تولید، انتقال و پالایش نفت و گاز شاهدی بر این مدعا می باشد.
آموزش و ترویج دانش و مهارت های کاربردی حوزه حقوق قراردادهای صنعت نفت و گاز می تواند کمک شایانی به بهبود روابط فیمابین بازیگران مختلف این صنعت و توسعه روزافزون اقتصاد کشور نماید. در این ماژول آموزشی شرکت کنندگان با مهم ترین ارکان و اجزای نظام قراردادهای بین المللی بالادستی صنعت نفت و گاز آشنا خواهند شد و ضمن بهره مندی از تجارب عینی و مطالعات موردی داخلی و بین المللی؛ دانش و مهارت های خود را در این زمینه توسعه می بخشند.
مخاطبان این ماژول آموزشی شامل مدیران عامل و مدیران ارشد شرکت های پیمانکاری، مهندسی مشاور و کارفرمایی صنعت نفت و گاز، وکلای دادگستری، کارشناسان قوه قضاییه و مشاوران حقوقی، مدیران و کارشناسان امور حقوقی، مدیریت پیمان و قراردادها، تدارکات، برونسپاری، بازرگانی و مالی، مدیران و کارشناسان طرح ها، پروژه ها، برنامه ریزی، کنترل پروژه، بودجه و کنترل هزینه، فارغ التحصیلان رشته های مهندسی، حقوق و مدیریت علاقمند به فعالیت در صنعت نفت و گاز می باشند.
سرفصل های اصلی این برنامه آموزشی 16 ساعته به شرح ذیل می باشد:
    - تحول قراردادهای نفتی بین المللی
    - قراردادهای  امتیاز
    - قراردادهای مشارکت در تولید
    - قرارداد های خدماتی ریسک پذیر
    - قراردادهای مشارکت

ساختار کارگاه آموزشی:

        زمان بندی: متناسب با ماژول (های) مورد نظر
        سرمایه گذاری (هر نفر): 550 هزار تومان برای ماژول های 16 ساعته و 640 هزار تومان برای ماژول 20 ساعته
       زمان برگزاری: برای اطلاع از نزدیک ترین تاریخ برگزاری برنامه های آموزشی و گزینه های ویژه تخفیفاتی، به تقویم آموزشی موسسه توسعه و آموزش فصل مراجعه نمایید.

 آشنایی با تیم آموزشی

مهندس امیر نادری

مهندس امیر نادری، دارنده گواهینامه PMP و RMP (از مؤسسه مدیریت پروژه آمریکا (PMI)) و دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع و یکی از خبره ترین مدیران برنامه ریزی و کنترل پروژه کشور می باشد که تخصص ویژه ای در مدیریت محدوده، زمان، هزینه و ریسک پروژه دارد. از سوی دیگر مهندس نادری در طول چهار سال گذشته و به واسطه همکاری با شرکت پتروناس (Petronas) مالزی تمرکز بر ابر پروژه های صنعت نفت و گاز در شرکت پتروناس مالزی تجارب و اندوخته های ارزشمندی را در حوزه های بهینه کاوی نظام های بین المللی مدیریت پروژه بدست آورده است. مهندس نادری تا کنون به عنوان مدیر و مشاور ارشد مدیریت پروژه در شرکت های سپانیر،ایران ایتوک، ناموران و شرکت ملّی مناطق نفتخیز جنوب فعالیت نموده است و یکی از نام های شناخته شده در حوزه برنامه ریزی و کنترل پروژه می باشد. وی از سال 1390 همکاری خود را با موسسه توسعه و آموزش فصل آغاز نمود و بر تا کنون ده ها کارگاه آموزشی استانداردهای مدیریت پروژه بر اساس استاندارد PMBOK، مدیریت هزینه، زمان، محدوده و ریسک و برنامه ریزی و کنترل پروژه و کارگاه های پیشرفته نرم افزار پریماورا را برگزار نموده است.

 

دکتر عرفان لاجوردی

دکتر سید عرفان لاجوردی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز، دارای مدرک دکتری حقوق بین­ الملل از دانشگاه علامه طباطبایی و مدرک PMP از مؤسسه مدیریت پروژه ایالات متحده آمریکاست. وی فعالیت خود را در زمینه قراردادهای تجاری-صنعتی و بطور خاص، صنعت نفت و گاز از سال 1382 آغاز کرد و از سال 1386 عهده دار سمت معاونت امور حقوقی و قراردادهای پیمانکاران صنایع مختلف می باشد. دکتر لاجوردی در حال حاضر در دانشگاه علامه طباطبایی و موسسه آموزش عالی بیمه اِکو مشغول به تدریس است. وی با سابقه مدیریت بیش از 15 میلیارد دلار قرارداد در طول چندین سال گذشته، یکی از مشاوران قراردادی متخصص کشور می باشد.


سازمان های علاقه مند به برگزاری درون سازمانی این برنامه می توانند جهت مشاوره، دریافت پروپوزال و اطلاع از شرایط ویژه سفارشی سازی ماوژل (های) مورد نظر بر اساس چالش های سازمانی با موسسه توسعه و آموزش فصل تماس بگیرند.

 

شما اجازه ارسال نظر در این بخش را ندارید.